Rodinný chov pagekonů
a uroplátů
V případě špatného zobrazení stránek doporučujeme použít webový prohlížeč Google Chrome.
Correlophus ciliatus
Co je potřeba vědět ještě před tím, než si pagekona pořídíte?
Nelze zakoupit zvíře a až poté narychlo shánět informace. Všemu by měly předcházet dlouhé přípravy
a studium správných podmínek chovu a podobně. Musíte počítat s tím, že terarijní zvíře potřebuje stálou péči a nesmí se zanedbávat. Další důležitou věcí, kterou je třeba si před koupí ciliáta uvědomit, je ta, že jakýkoliv ještěr není ani hračka ani zvíře na mazlení. Pokud hledáte společníka na koukání na televizi a spaní na gauči v náručí, pořiďte si radši kočičku nebo psa :)
O pagekonech
Correlophus ciliatus, česky pagekon řasnatý, pochází z Nové Kaledonie. Žije v korunách stromů, kde se schovává před sluncem a na lov chodí za soumraku a v noci. Na prstech má přísavné lamely, které mu pomáhají k lezení po hladkém povrchu. Tělo má "sametové", kolem hlavy jsou typické řasy, díky kterým získal své české jméno. Oči jsou velké bez víček. Nejčastěji se živí hmyzem či přezrálým ovocem a květy rostlin. Je nutností alespoň částečně napodobit přirozené podmínky. Terárium se musí často rosit, aby se udržovala 70-80% vlhkost a důležité jsou rostliny, které slouží jako úkryt. Více o teráriu
a jeho vybavení se dozvíte níže.
Terárium
K chovu pagekona řasnatého neodmyslitelně patří vhodné a dobře zařízené terárium. Pro trio (tedy jednoho samce a dvě samice, nikdy nesmí být pohromadě více samců, docházelo by k potyčkám) je ideální velikost š45 x d45 x v60 cm. Důležité je velké větrání, aby se v teráriu netvořily plísně a správně cirkuloval vzduch. Nejlépe aby bylo větrání po 1/3 stropu a úzký proužek v přední stěně.
Na dno terária je nejvhodnější použít rašelinu smíchanou s pískem v poměru 4:1, která dobře udržuje potřebnou vlhkost. Do rašeliny na dně terária je dobré zasadit živé rostliny, nebo se dají použít speciální keramické kapsy na květiny. Nejlépe se v teráriu udržují a rozrůstají například rostliny druhu scindapsus, sansevieria, zamiokulkas, hedera a podobně.
Dále přidáme do terária tlusté bambusové tyče, které slouží pagekonům ke šplhání. Dobré je, když má samotné terárium zadní 3D stěnu, která zvětší prostor (takto vyrobená terária se dají snadno za dobré peníze zakoupit na tera burzách po celé republice, v sekci Terárium na míru najdete skvělý tip na výrobce krásných kvalitních terárií).
Nutností je miska na vodu a vápník. Kladiště na rozdíl od některých druhů pozemních gekonů není třeba, samice kladou svá vajíčka do rašeliny na dně terária, proto je lepší, když je substrátu vyšší vrstva.
Teplota v teráriu se udržuje pomocí klasické topné žárovky, není potřeba vysoká watáž, velká teplota by mohla pagekonům spíše uškodit. Je třeba udržovat teplotu v teráriu kolem 25 °C s nočním poklesem (na noc se žárovka logicky zhasíná). K rozsvěcení je dobré použít spínací hodiny, které si nastavíte podle potřeby a samy světlo spouští.
Důležité je pravidelně rosit, už kvůli dobrému svleku pagekonů tak i kvůli růstu květin.
Krmení
Jak je již uvedeno v úvodu, pagekoni se živí živým hmyzem či ovocem. Nejlepší zkušenosti máme
s cvrčky obecnými, které loví mláďata bez problému již od 4 dní po vylíhnutí. Velikost cvrčka musí být úměrná tlamce pagekona. Občas pro zpestření přidáme do terária v mističce namačkaný banán či dětskou bio neslazenou přesnídávku (vyhrává u nás ta s příchutí broskev a meruňka). Ve světě jsou velmi oblíbené kašičky s názvem Repashy, obsahují jak hmyz, tak i ovoce a potřebné minerály
a vitamíny. I my jsme Repashy postupně začali používat a nemůžeme si je vynachválit. Používáme řadu „Crested Gecko Mango superblend“. Samozřejmě základem stravy je živý hmyz, ale jako doplněk jsou tyto kašičky skvělé. Mláďata krmíme každý den a dospělé jedince obden.
Vitamíny a minerály
Nutností je přidávat k potravě vitamíny a vápník. Skoro každý podávaný hmyz předem obalíme ve směsi Roboranu H a čistého mletého vápence v poměru 1:2. Stejně tak je možné vitamíny a vápník zamíchat do přesnídávky.
Rozmnožování a inkubace vajec
Pokud máte ambice pro vlastní odchov jedinců, je nutné se na něj dobře připravit. Samec i samice musí být na páření alespoň rok staří. Osobně jsme připouštěli až rok a půl staré jedince a nikdy jsme neměly žádný problém. Páření vypadá někdy poněkud drasticky, ale nemusíte se bát, patří to k tomu. Oba při aktu vydávají hlasité zvuky, které připomínají kuňkání. Samice kladou po napáření samcem každý měsíc do vlhké rašeliny dvě kožovitá vajíčka. Velmi dobře zahrabávají, takže dá občas práci je v teráriu nalézt. Vajíčka přesuneme do krabičky s vlhkým vermikulitem a dáme je do inkubátoru, kde je teplota 24-25 °C. Mláďata se líhnou zhruba po 60-65 dnech. Po vylíhnutí jim dáme chvilku čas aby si po tak namáhavé činnosti odpočinuli a přesuneme je do předem připraveného odvětraného odchovného boxu. Nejlépe k tomuto účelu slouží plastové boxy Samla z Ikeii. V boxu by měla být miska s vodou
a kamínkem, který pomůže malému pagekonkovi pohodlně pít a nemusíte se bát utopení. Nejčastěji ale mláďata pijí z kapek vody po rosení boxu, které je potřeba provádět každý den. Na dno nejlépe slouží kuchyňská papírová utěrka. Dále přidáme přirozený úkryt, dobře slouží rostlina v květináči či umělá. Teplota je stejná jako u dospělých jedinců v teráriu. Mláďata krmíme po 4-5 dnech po vylíhnutí malými cvrčky.
Pohlaví
Pohlaví ciliátů lze určit s jistotou až kolem půl roku stáří jedince. U samců jsou viditelné anální póry
a později hemipenální kapsy.
Zimování
Mláďata není vhodné zimovat, zimujeme pouze dospělé chovné jedince. Zimování u nás neprobíhá nijak drasticky, pouze postupně zkracujeme dobu svícení až postupně zhasneme. Ideální teplota pro zimování je 18-20 °C. Samozřejmě i méně krmíme. U zimování je třeba sledovat kondici zvířat a v případě problému začít opět pomalu topit. Samec přes zimu zůstává v teráriu se samicemi a s příchodem jara dostávají všichni opět chuť na páření.
Pokud by Vám něco v našem popisu chovu chybělo, nebojte se a napište nám email, rádi poradíme :) Chovu zdar!